
Kort cementowy jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kortów, ponieważ jest ekonomiczny, wymaga mniej konserwacji i jest bardziej przystosowany do warunków pogodowych. Jest najczęściej używany przez amatorów, ponieważ jest powszechnie spotykany w lokalnych szkółkach tenisowych. Jest on trwały, ponieważ jest wykonany z cementu, asfaltu lub tworzywa sztucznego, a po jego zbudowaniu stosuje się uszczelniacz lub farbę, aby uzyskać gładsze wykończenie.
Tenis ziemny – relacje na żywo!
Jak to wpływa na grę?
Ten typ kortu jest uważany za poziom pośredni pomiędzy szybkim i wolnym, co pozwala na stosowanie różnych technik i stylów. Są one zazwyczaj szybsze niż korty ziemne i wolniejsze niż korty trawiaste. Jego twarda powierzchnia pozwala piłce odbijać się bez nierówności, co gwarantuje bardziej udany mecz. Sposób budowy kortu ma wpływ na odbicie: jeśli do mieszanki cementowej użyje się więcej piasku, odbicie będzie wolniejsze, podobnie jak w przypadku nawierzchni glinianych. Z tego powodu, obecnie są one zbudowane z tworzywa sztucznego, ponieważ łagodzi to twardość i gra staje się wolniejsza z powodu miękkości.
Wykładzina
Ta nawierzchnia wykonana z materiału syntetycznego stara się naśladować boisko trawiaste, choć zawsze różni się fakturą, grubością i mieszanką materiałów. Wykonana jest z żywicy syntetycznej, a jej kolory wahają się pomiędzy niebieskim i zielonym. Stosuje się go głównie w krajach deszczowych, ponieważ nie ma na niego wpływu stała wilgotność powietrza. Podobnie jak nawierzchnia trawiasta, wykładzina nie jest zbyt powszechna, a w 2009 roku ATP zakazało jej stosowania w profesjonalnych turniejach.