Czy wiesz, że twój styl gry jest uwarunkowany rodzajem kortu na którym grasz? Z tego powodu wielu gwiazdorów preferuje określony typ kortu, taki, który odpowiada ich technice gry.

Jakie wymiary powinien mieć kort? W sumie około 23,77 metrów długości i 10,92 metrów szerokości. Kort musi posiadać dodatkową przestrzeń z tyłu o szerokości 3,65 m (4 m w turniejach międzynarodowych) oraz po każdej ze stron kortu przestrzeń 6,40 m (8 m w turniejach międzynarodowych), obszary te mają mieć zasięg dla piłek, które podczas meczu przekraczają limit kortu. Siatka dzieląca jest istotnym elementem w tym sporcie, ta siatka musi być na wysokości 0,914 m w środku i 1,07 m przy słupkach, które ją utrzymują. Słupki muszą być zamocowane w odległości 914 cm.

Konieczne jest, aby każdy dobry tenisista był świadomy różnorodności nawierzchni, na których uprawia się ten wspaniały sport i wiedział, w jaki sposób są one czynnikiem decydującym o jego technice i stylu gry. Istnieją 3 rodzaje kortów, które są używane w oficjalnych turniejach: trawiaste, gliniane i cementowe. Główną różnicą między nimi jest sposób, w jaki piłka się odbija, niektóre odbijają się wolno, a inne szybko.

Kort cementowy w tenisie

Kort trawiasty

Kort trawiasty jest najrzadziej używany przez tenisistów, mimo że jest to oryginalna nawierzchnia tego sportu, głównie dlatego, że jest droga i skomplikowana w utrzymaniu: wymaga dobrego drenażu wody do nawadniania, musi być chroniona przed owadami i zaleca się sadzenie odpowiedniego rodzaju trawy dla danego klimatu.

Jak to wpływa na grę?

Na tego typu nawierzchni piłka odbija się nisko, szybko i nieregularnie, co może powodować dezorientacje u zawodnika, ponieważ trawa ma tendencję do zmiany kierunków i wysokości.

Kort gliniany

Ponieważ trawa jest droga i skomplikowana w pielęgnacji, pierwszą alternatywą jest nawierzchnia gliniana: która może być zbudowana z czerwonej i zielonej gliny. Czerwone mogą być wykonane z gliny naturalnej, ubitej ziemi lub proszku powstałego w wyniku zmielenia czerwonej cegły. Tego typu korty wymagają stałej konserwacji, ale i tak są mniej kosztowne niż korty trawiaste. Na kortach glinianych konieczna jest regularna wymiana piasku w celu uzupełnienia brakującego materiału, podlewanie wodą i zamiatanie w celu wyrównania powierzchni i usunięcia pozostałych śladów po meczach.

Jak to wpływa na grę?

Na tego typu nawierzchni piłka odbija się wolniej, co daje więcej czasu na poruszanie się. Ta jakość pozwala graczowi na wykonanie lepszej obrony i liczne podania nad siatką, zwiększając tym samym złożoność meczu.

smecz.pl

Wszystko o tenisie

Saturday, Oct 23, 2021