Tenis jest sportem dostępnym dla każdego, od poziomu wyczynowego po amatorów, którzy uprawiają go hobbystycznie. Poprzez tę aktywność pracują praktycznie wszystkie obszary ciała, wymagając solidnego poziomu fizycznego, który stopniowo i poprzez praktykę będziesz nabywać. Ponadto, jest to jeden z tych sportów, gdzie spalasz więcej kalorii, wydając około 500 z nich na każdą godzinę treningu.
1. Rodzaje chwytów w tenisie
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to jak trzymać rakietę. Brzmi to prosto, ale właściwy chwyt pomoże Ci osiągnąć maksymalną kontrolę i moc w Twoich uderzeniach. Najczęstsze chwyty stosowane przez początkujących to chwyt kontynentalny i wschodni.
Chwyt kontynentalny
Ten typ chwytu najlepiej sprawdza się przy serwach, volleyach i wszystkich uderzeniach nad głową.Charakteryzuje się tym, że jest to chwyt uniwersalny, który pozwoli Ci na wykonanie wielu strzałów. Dobrze sprawdza się przy uderzeniach w trudnych sytuacjach, jak również jest odpowiednim chwytem do wykonywania uderzeń ścinających.
Chwyt wschodni
Jest on uważany za najbardziej naturalny, ponieważ pozwala na uderzanie piłek na różnych wysokościach i wywieranie maksymalnej siły. Jest to podstawowy chwyt w tenisie i jeden z pierwszych, których powinieneś się nauczyć. Ten chwyt jest używany zarówno do uderzeń forehandowych, jak i backhandowych oburęcznych, przy czym te ostatnie są kombinacją chwytu kontynentalnego (prawa ręka) i chwytu backhandowego (lewa ręka).
2. Rodzaje uderzeń w tenisie
Każdy tenisista opiera się na tych samych czterech podstawowych uderzeniach: forehand, backhand, volley i serw. Kiedy już je opanujesz, będziesz gotów stawić czoła każdemu przeciwnikowi.
Forehand
Jest podstawowym uderzeniem w tenisie. Polega na uderzeniu piłki po odbiciu, po tej samej stronie, po której znajduje się sprawne ramię zawodnika. Dla większości graczy jest to podstawowa broń do wygrania meczu i ta, którą można najbardziej kontrolować. Aby wykonać prawidłowy drive, musisz być wyprofilowany do piłki. W przypadku praworęcznych graczy, uderzenie rozpoczyna się po prawej stronie ciała, kontynuuje przez ciało aż do momentu uderzenia w piłkę i kończy się po lewej stronie ciała, powyżej barku.